Projekt "V Brodě ani v brodu se neutopím"
Nyní realizujeme projekt s názvem „V Brodě ani v brodu se neutopím“. Projekt je finančně podpořen z Evropských strukturálních fondů, operačního programu zaměstnanost (ESF OPZ).
Název projektu: „V Brodě ani v brodu se neutopím“ Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0./16_052/0010598 Realizace projektu: 1. 4. 2019 – 31. 3. 2022
Cílové skupiny projektu
Projekt vznikl za účelem podpory začleňování osob žijících v sociálně vyloučených lokalitách v Havlíčkově Brodě.
Konkrétně poskytujeme bezplatnou podporu třem cílovým skupinám
- Osobám ohroženým předlužením: mimořádná dostupnost malých a nezajištěných úvěrů svádí občany k rychlé půjčce. Dlouhodobá zadluženost občanů a domácností v kombinaci s neúprosnými sankcemi a poplatky vrhají mnoho lidí do dluhových a exekučních pastí. Poslední dobou se mluví o tom, že zhruba každý desátý člověk má nějakou exekuci.
- Rodičům samoživitelům: v Havlíčkově Brodě bylo při sčítání obyvatelstva v roce 2001 celkem 1289 neúplných rodin. Novější statistiky sice nejsou k dispozici, ale trend hovoří jasně… počty neúplných rodin narůstají, a tak se víc a víc rodičů stává samoživiteli.
- Osobám po výkonu trestu odnětí svobody: dle zdrojů Probační a mediační služby opustí ročně výkon trestu asi 38 osob s trvalým bydlištěm v Havlíčkově Brodě. A další k nám přicházejí za prací (Futaba apod.) Těmto lidem chybí komplexní podpůrná síť, která by pomohla snižovat riziko recidivy a sociálního vyloučení.
Účastníky našeho projektu sice dělíme do tří skupin, ale z praxe víme, že realita je taková, že často lidé patří minimálně do dvou skupin zároveň. Proto jsou skupiny plně prostupné. Stejně tak je to i s následující kapitolou o našich aktivitách. Každý může absolvovat různé aktivity v různém pořadí, dle svých aktuálních potřeb. Někdy začneme pracovat na něčem, ale vzápětí zjistíme, že prioritou je jiný problém, tak změníme individuální rozvojový plán a nejprve se věnujeme tomu, co hoří a pak až hasíme, co doutná…
Klíčové aktivity projektu
Díky individuálním a skupinovým formám podpory pomáháme lidem v těžké životní situaci zvládat nástrahy každodenního života a motivujeme je, aby si pomáhali navzájem, třeba sdílením zkušeností a prožitků.
Máme čas pracovat s lidmi individuálně, věnovat se jejich konkrétním potřebám a problémům a zároveň s nimi můžeme pracovat i na obecnější rovině, například je dovzdělávat ve finanční gramotnosti v průběhu seminářů, a také jim nabízíme účast v otevřených (terapeutických) skupinách, seberozvojových skupinách a svépomocných skupinách.
- Postpenitenciární péče: individuální poradenství a odborné semináře
- Rozvoj rodičovských kompetencí: individuální poradenství, odborné semináře, otevřená svépomocná skupina, prakticky zaměřená seberozvojová aktivita
- Prevence psychické deprivace a vytváření plnohodnotných vztahů: individuální terapeuticko-poradenské setkání a skupinové terapeutické setkání jednak ve formě otevřené skupiny zaměřené na relaxaci, jednak ve formě otevřené podpůrné skupiny, kde lidi spojuje shodná životní situace
- Finanční gramotnost a ekonomická stabilita: individuální poradenství a odborné semináře
- Odstranění předluženosti: individuální poradenství
- Zlepšení přístupu k zaměstnání: individuální poradenství a odborné semináře
- Tréninková pracovní místa: ½ úvazek na 3 měsíce